Kategoria

Elektronarzędzia


Wiertarko-wkrętarki
Autor: jamajster | Kategorie: Elektronarzędzia 
Tagi: elektronarzędzia   bezszczotkowa wkrętarka makita  
19 października 2015, 08:04

 

 

Wiertarko-wkrętarki to elektronarzędzia umożliwiające pracę za pomocą narzędzi obrotowych. Już sama nazwa wskazuje do czego są używane najczęściej.

 

Wiertarko-wkrętarki, np. bezszczotkowa wkrętarka Makita (taka jak tu), umożliwiają wiercenie i powiercanie otworów za pomocą wierteł krętych, łopatkowych, koronowych, a także wierteł z końcówkami z węglików spiekanych. Większość wkrętarek posiada płynną regulację obrotów, co umożliwia gwintowanie otworów za pomocą gwintowników maszynowych. W odróżnieniu od wiertarek, wiertarko-wkrętarki posiadają sprzęgło przeciążeniowe, które umożliwia dokręcanie śrub i wkrętów z zadanym momentem obrotowym.

 

Urządzenie jest napędzane za pomocą silnika elektrycznego prądu stałego. Najczęściej spotyka się silniki szczotkowe, choć i tu następuje ewolucja, czego przykładem jest bezszczotkowa wkrętarka Makita. Użycie silnika bezszczotkowego we wkrętarce, pomimo jego skomplikowanego zasilania, podnosi trwałość konstrukcji, gdyż taki silnik nie posiada komutatora i szczotek, które ulegają zużyciu.

 

Na rynku przeważają wiertarko-wkrętarki akumulatorowe, choć spotyka się również urządzenia zasilane z sieci elektrycznej. Dodatkowy akumulator, pomimo podniesienia masy całego urządzenia, jednocześnie doprowadza do przesunięcia środka ciężkości w obszar chwytu, co korzystnie wpływa na ergonomię pracy.

Czym się kierować przy wyborze szlifierki...
Autor: jamajster | Kategorie: Elektronarzędzia 
Tagi: elektronarzędzia   szlifierka kątowa  
13 października 2015, 09:51

Szlifierka kątowa jest jednym z najbardziej znanych elektronarzędzi. Służy ona do przecinania oraz szlifowania metalu i innych materiałów o dużej twardości.

 

Jak wybrać odpowiednią szlifierkę kątową?

Wybór odpowiedniej szlifierki kątowej jest uzależniony od tego, do jakiego rodzaju prac będzie ona wykorzystywana. Kluczowa jest średnica tarczy i uzależniona od niej moc takiego urządzenia.

 

Jeśli chodzi o zastosowanie typowo domowe, zdecydowanie wystarczy szlifierka kątowa (sprawdź tu) o średnicy tarczy 115 mm. W tej grupie można znaleźć urządzenia o małej mocy silnika (od 450 do 900 W), ale jednocześnie stosunkowo lekkie, co sprawia, że idealnie nadają się one do drobnych prac wykonywanych w warunkach domowych lub garażowych. W przypadku wykonywania z wykorzystaniem szlifierki kątowej prac warsztatowych i drobnych prac budowlanych, warto jest postawić z kolei na szlifierkę o średnicy tarczy 125 mm. Dzięki odpowiedniej mocy (od 600 do nawet 1200 W) oraz zastosowaniu w większości modeli metalowego korpusu, takie szlifierki mogą pracować przez wiele godzin pod dużym obciążeniem, bez ryzyka, że ulegną przegrzaniu lub innej awarii. Przy cięższych czynnościach związanych chociażby z koniecznością cięcia zbrojenia, pracach brukarskich bądź szlifowaniu dużych powierzchni metalu lub betonu, warto jest natomiast postawić na szlifierki kątowe o średnicy tarczy od 150 do 230 mm. Wysoka moc ich silnika sięgająca nawet 2000 W pozwala wykonywać prace pod największym obciążeniem.

Niezbędne elektronarzędzia w warsztacie...
Autor: jamajster | Kategorie: Elektronarzędzia 
Tagi: elektronarzędzia   niezbędne elektronarzędzia  
07 października 2015, 09:44

Bez wątpienia, dobrze wyposażony warsztat to marzenie każdego majsterkowicza. Oprócz narzędzi ręcznych, takich jak wkrętaki, kombinerki, klucze, powinny znaleźć się w nim niezbędnee lektronarzędzia (tutaj).

 

Wiertarka lub wiertarko-wkrętarka

Trudno wyobrazić sobie warsztat bez tego narzędzia. Wiertarka umożliwia wiercenie i powiercanie otworów, mechaniczne szczotkowanie powierzchni i wykonywanie innych prac narzędziami wykonującymi ruch obrotowy. Wiertarko-wkrętarka ponadto umożliwia szybkie wkręcanie i wykręcanie wkrętów, a nawet gwintowanie otworów (z użyciem gwintowników maszynowych).

 

Wyrzynarka elektryczna

Wyrzynarka jest elektronarzędziem niezbędnym do efektywnego wycinania skomplikowanych kształtów. Wyposażona w brzeszczot wykonujący ruch posuwisto-zwrotny, niezwykle przyspiesza pracę, choć jeśli chcemy osiągnąć pożądaną precyzję cięcia, nie należy wyrzynarki prowadzić ze zbyt dużą siłą.

 

Szlifierka kątowa

Kolejnym niezbędnym elektronarzędziem jest szlifierka kątowa. Już sama nazwa wskazuje, jakie jest jej główne zastosowanie. Ponadto szlifierką kątową - za pomocą odpowiednich tarcz - możemy przecinać materiały, takie jak stal, aluminium czy miedź. Ze względu na wysokoobrotowy element roboczy, szlifierka powinna być zawsze wyposażona w osłonę, a pracę powinniśmy prowadzić w okularach ochronnych.